Ακολουθήστε μας

Αρχείο

Ενημέρωση από την Τροχαία Καβάλας με θέμα «Κυκλοφοριακή αγωγή – Ασφαλής οδήγηση»

Την Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2023 επισκέφτηκε το 1ο ΓΕΛ Καβάλας κλιμάκιο της Τροχαίας Καβάλας στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που ανέλαβε η ομάδα μας. Ο Υπαστυνόμος Δημήτρης Μάνος ενημέρωσε σε μια δίωρη συνάντηση μαθητές της Γ’ Λυκείου σχετικά με την οδική τους συμπεριφορά.

Τα κύρια σημεία της ενημέρωσης αφορούσαν:

·       Τη συμπεριφορά των πεζών σε συνάρτηση με την οδική τους ασφάλεια.

·       Τις αιτίες των τροχαίων ατυχημάτων με έμφαση στους παράγοντες επιρροής με τον κωδικό ‘’Τα τρία Όμικρον’’ ­­ Όχημα – Οδός – Οδηγός.

·       Την επίδραση του οινοπνεύματος στην οδήγηση με μια έξυπνη οπτικοποίηση οχημάτων σε ανάλογη περίπτωση.

·       Την αναγκαιότητα χρήσης προστατευτικού κράνους.

·       Τις συνέπειες της χρήσης κινητού τηλεφώνου είτε κατά την οδήγηση είτε πεζή.

·       Την επιτακτικότητα ως προς τη χρήση ζώνης ασφαλείας.

·       Τέλος δόθηκαν συμβουλές όσον αφορά την τήρηση των ορίων ταχύτητας και τη ρύθμιση αυτής σύμφωνα με τις συνθήκες της οδού, του καιρού και της ιδιοσυγκρασίας του ατόμου.

Θεωρούμε πως η ενημέρωση στέφθηκε με επιτυχία καθώς οι μαθητές επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κι έθεσαν πολλαπλές ερωτήσεις. Ευχαριστούμε πολύ  τον Υπαστυνόμο Δημήτριο Μάνο για την ωραία παρουσίαση και την επιτυχημένη διάδραση με τους μαθητές μας!

Comments are closed.