Ακολουθήστε μας

Ενημέρωση με θέμα: «Διατροφή στους εφήβους – Βουλιμία & Νευρική ανορεξία»

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βαγιατζίδου Αικατερίνη και την κ. Λάγια Στυλιανή, επισκέπτριες υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Καβάλας που επισκέφτηκαν το  1ο ΓΕΛ Καβάλας στις 5 Απριλίου 2023 στα πλαίσια του σχεδίου δράσης που ανέλαβε η ομάδα μας. Η δράση αυτή εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο του προγράμματος “Εκπαιδευτική δράση για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της αγωγής υγείας” του Υπουργείου Υγείας. Ανέπτυξαν στους μαθητές διεξοδικά το ζήτημα της σωστής διατροφής, την αναγκαιότητα της άσκησης, τους κινδύνους από τις διαταραχές στην πρόληψη τροφής και παράλληλα δόθηκαν κάποιες συμβουλές για “έξυπνες” συνήθειες διατροφής.  Επιπρόσθετα ενημέρωσαν τους μαθητές  για τη σωστή διατροφή πριν και μετά τις προπονήσεις και έδωσαν συμβουλές που αφορούν στην οδοντική υγιεινή.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εφαρμόσουν τις γνώσεις που έλαβαν συμπληρώνοντας το αντίστοιχο ερωτηματολόγιο.

Comments are closed.