Ακολουθήστε μας

Η Βουλή των Εφήβων

Το σχολικό έτος 2022-2023 το 1ο ΓΕΛ Καβάλας συμμετείχε στο πρόγραμμα  << Η Βουλή των Εφήβων>>.  Το πρόγραμμα υλοποίησαν οι καθηγήτριες Θεοδώρα Γκάγκου και Όλγα Κουρουπάκη. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους μαθητές του τμήματος Β1 υπό την επίβλεψη των καθηγητριών Γκάγκου Θεοδώρας και Κουρουπάκη Όλγας. Ο τίτλος του προγράματος ήταν « Αφοπλίζοντας την ενδοσχολική βία». Οι μαθητές του τμήματος Β1 έθεσαν ως στόχο την ενημέρωση των μαθητών της Α΄ και  Β΄ Λυκείου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα και την προώθηση του μηνύματος κατά της ενδοσχολικής βίας. Αρχικά στο πλαίσιο του μαθήματος της Έκφρασης Έκθεσης οι μαθητές διερεύνησαν το θέμα και συζήτησαν για τις αιτίες και τις συνέπειες που αυτό επιφέρει στα μέλη της σχολικής κοινότητας. Στη συνέχεια οι μαθητές ανέλαβαν δράση και αυτό επετεύχθη ποικιλοτρόπως:

Πρόσκληση του κ. Λεωνίδη Βλαδίμηρου, εκπροσώπου του «Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Ψυχικής Υγείας» και ενημέρωση της Α΄τάξης αναφορικά με την ενδοσχολική βία

Τέλος η μαθήτρια Δημητριάδου Ευδοκία- Ελένη θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στη συνεδρίαση της Βουλής των Εφήβων που θα πραγματοποιηθεί τον Σεπτέμβριο 2023,  με αναπληρωματικό μέλος την Καπλανίδου Μαρία- Βιολέττα

Comments are closed.