Ακολουθήστε μας

Εκδήλωση για την Ημέρα της Ευρώπης

Στις 12 Μαΐου 2021 το σχολείο μας πραγματοποίησε διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο «40 χρόνια η Καβάλα στην Ευρώπη», για τον εορτασμό της Ημέρας της Ευρώπης και την επέτειο των 40 χρόνων ένταξης της Ελλάδας στην Ε.Ε. Η εκδήλωση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος EPAS- Σχολεία πρέσβεις του Ε.Κ.  Στόχος της δράσης ήταν να παρουσιάσει και να γνωστοποιήσει στο ευρύ κοινό το ρόλο που διαδραματίζει η Ε.Ε. στο μετασχηματισμό της πόλης της Καβάλας στους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, των  Έργων Υποδομής, της Υγείας και του Προσφυγικού Ζητήματος. Η υλοποίηση και  η παρουσίαση της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε από τους 15 Junior Ambassadors με την καθοδήγηση των 5 Senior Ambassadors του σχολείου μας και μεταδόθηκε διαδικτυακά

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο κ. Χάρης Κούντουρος εκπρόσωπος του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, η κ. Ελένη Ανδρεαδέλλη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, ο εκπρόσωπος του Δήμου Καβάλας κ. Γεώργιος Μιχαηλίδης αντιδήμαρχος ανάπτυξης προγραμματισμού Ψηφιακών υπηρεσιών και νεολαίας Καβάλας, η κ. Ζωή Βαμβακά εκπρόσωπος του Europe Direct Ξάνθης, η κ. Ειρήνη Ξανθοπούλου διευθύντρια του ΓΕΛ Σουφλίου Σχολείου Πρέσβη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, ο κ. Ιωάννης Κελγιώργης Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου ΓΕΛ Καβάλας. Ακόμη, αναγνώστηκε ο χαιρετισμός του ευρωβουλευτή κ. Θεόδωρου Ζαγοράκη. Επιπλέον την εκδήλωση παρακολούθησαν γονείς και κηδεμόνες καθώς και οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 1ου ΓΕΛ Καβάλας και του ΓΕΛ Σουφλίου.

Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε όλη την εκδήλωση.

Comments are closed.