Ακολουθήστε μας

Designing Inclusive Learning Enviroments to Support all Students

To 1o ΓΕΛ Καβάλας συμμετείχε δια των εκπροσώπων του, κ. Σιδηροπούλου Μάλαμας και κ. Παυλίδου Όλγας, σε μαθήματα Erasmus + για εκπαιδευτικούς στη Φλωρεντία με θέμα: Designing Inclusive Learning Environments (ILE) to Support all Students (DILEs) (Σχεδιάζοντας Περιβάλλοντα Μάθησης χωρίς αποκλεισμούς για την υποστήριξη όλων των μαθητών) την περίοδο από 29/11/21 έως 4/11/21. Η φιλοσοφία των μαθημάτων αφορούσε τη δυναμική προσέγγιση του μαθητή με διαφορετικότητα και τη θέαση των ατομικών διαφορών του όχι ως προβλήματα, αλλά ως ευκαιρίες για τον εμπλουτισμό της Μάθησης. Στόχος της παιδαγωγικής αυτής μεθόδου είναι η συμμετοχή όλων των μαθητών, η μη περιθωριοποίησή τους και η επαρκής επίδοσή τους.

IMG_20211203_174159

IMG_20211203_174804

Υλικό επιμόρφωσης:Designing Inclusive Learning Enviroments to Support all Students

Comments are closed.