Ακολουθήστε μας

European Christmas Decoration Exchange 2021

Ο πολιτισμός ενώνει

Το 1ο ΓΕΛ Καβάλας για δεύτερη χρονιά συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα European Christmas Decoration Exchange 2021, το οποίο διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Durham του Ηνωμένου Βασιλείου. Το πρόγραμμα μάς έδωσε την ευκαιρία να συνεργαστούμε με μαθητές από 29 σχολεία της Ενωμένης Ευρώπης από  διάφορες χώρες Φιλανδία, Γαλλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Αγγλία, Ιρλανδία, Πολωνία, Λιθουανία, Ιταλία, Κροατία, Αυστρία, Τσεχία, Σουηδία, Ρουμανία, Γερμανία, να ανταλλάξουμε χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια καθώς και να πληροφορηθούμε για τα ήθη, τα έθιμα, τις παραδόσεις τους αλλά και την κουζίνα τους αναφορικά με τον εορτασμό των  Χριστουγέννων. Επίσης, στολίσαμε το Χριστουγεννιάτικο δέντρο με τα στολίδια και τις ευχές που μας έστειλαν συμμαθητές μας από όλη την Ευρώπη. Μέσα από την ανταλλαγή, έννοια κυρίαρχη στην πολιτισμική διαδικασία, κατορθώσαμε να επικοινωνήσουμε το σεβασμό στην ετερότητα, την αξία της συνεργασίας και της συλλογικότητας. Συνειδητοποιήσαμε πως όλοι οι κάτοικοι της Ευρώπης έχουν κοινούς δεσμούς και πως ο πολιτισμός δεν έχει σύνορα.

Comments are closed.