Ακολουθήστε μας

"Φέρε το καπάκι να γίνει καροτσάκι"

Στα πλαίσια του διήμερου εορτασμού των 80 χρόνων του, το  τοπικό τμήμα Καβάλας του σώματος Ελληνικού οδηγισμού σε συνεργασία με τον Νομαρχιακό  Σύλλογου ΑΜΕΑ Ν. Καβάλας, διοργάνωσαν εκδήλωση ευαισθητοποίησης συλλογής πλαστικών καπακιών και φιαλών νερού.

Στην δράση συμμετείχε το σχολείο μας στα πλαίσια του προγράμματος Teachers4Europe με θέμα “Reduce, Reuse, Recycle Η Ευρωπαϊκή οπτική της ανακύκλωσης”, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Νικολάου Δέσποινα (ΠΕ06).

Οι μαθητές του προγράμματος αφού ενημερώθηκαν , δραστηριοποιήθηκαν και ενημέρωσαν τη σχολική κοινότητα και το οικογενειακό τους περιβάλλον σχετικά με το θέμα της ανακύκλωσης και την αξία της κοινωνικής προσφοράς. Συνέλεξαν καπάκια και μπουκάλια (5 κιλά καπάκια και 4 κιλά μπουκάλια) τα οποία προσέφεραν στη δράση που έλαβε χώρα το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2018, στην πλατεία Καπνεργάτη.

Comments are closed.