Ακολουθήστε μας

Ενημέρωση με θέμα: «Πρώτες βοήθειες -  Προγεννητικός έλεγχος»

Ευχαριστούμε θερμά την Μαχαιρίδου Χρύσα, φοιτήτρια του τμήματος Μαιευτικής του Πανεπιστημίου Πτολεμαΐδας, που στο πλαίσιο της  πρακτικής της στη Διδακτική επισκέφτηκε το 1ο ΓΕΛ Καβάλας το χρονικό διάστημα 20 ως 24 Φεβρουαρίου 2023. Στο πλαίσιο του μαθήματος βιολογίας της  Α’ Λυκείου ανέπτυξε στους μαθητές διεξοδικά το ζήτημα του προγεννητικού ελέγχου και τόνισε πόσο σημαντικός είναι στην έγκαιρη διάγνωση παθήσεων ή αναπτυξιακών ανωμαλιών στο έμβρυο. Αναφέρθηκε στο τι πρέπει να περιέχει ένα καλά οργανωμένο φαρμακείο σπιτιού  και αυτοκινήτου. Τέλος, ανέπτυξε θέματα παροχής Α’ βοηθειών σε διάφορες περιπτώσεις.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εφαρμόσουν τις γνώσεις που έλαβαν στους συμμαθητές τους.

Comments are closed.