Ακολουθήστε μας

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν  στο σχολείο μας οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες στο πλαίσιο της 4ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Οι μαθητές καθώς και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά στις δραστηριότητες που τους έδωσαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση συνηθίζοντας σ? έναν τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Συγκεκριμένα τους δόθηκε η ευκαιρία να μάθουν παραδοσιακούς χορούς, να γνωρίσουν παλιά-παραδοσιακά παιχνίδια και να παίξουν ομαδικά παιχνίδια (μπάσκετ και βόλευ).

DSC01826 DSC01827 DSC01831 DSC01834 DSC01837 DSC01852 DSC01843 DSC01848

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων το σχολείο μας είχε την τιμή να φιλοξενήσει την κ.  Αλεξάνδρα Δήμογλου και την προπονήτριά της κ. Δράκου Κατερίνα. Η γνωστή Καβαλιώτισα είναι παραολυμπιονίκης στίβου, στους αγώνες δρόμων ταχύτητας και στο άλμα εις μήκος. Το 2008 κατέκτησε ένα ασημένιο (400μ) και δύο χάλκινα παραολυμπιακά μετάλλια (100μ, 200μ) και το 2012 χάλκινο στα 400μ. Επίσης, έχει κατακτήσει τέσσερα μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα και δύο χρυσά σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Μετέχει στους παραολυμπιακούς αγώνες στην κατηγορία Τ13, ατόμων με μερική απώλεια όρασης. Το 2008 τιμήθηκε με το Βραβείο ΠΣΑΤ καλύτερης Ελληνίδας αθλήτριας με αναπηρία.

DSC01868                 DSC01865

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί της και να παρακολουθήσουν ένα πολύ σημαντικό μάθημα ζωής, από τον άνθρωπο που δεν επέτρεψε στην αναπηρία να σταθεί εμπόδιο στη ζωή του αλλά κατάφερε να πραγματοποιήσει τα όνειρά του και να φτάσει στην κορυφή.

Comments are closed.