Το 1ο ΓΕΛ Καβάλας συμμετείχε και φέτος στον Διαγωνισμό Ορθογραφίας Αγγλικών Spelling Bee για το Νομό Καβάλας που διοργανώθηκε και φέτος από την ΕνΕΑΓΚ. Το σχολείο συμμετείχε στις 8/2/2023 κατά την ενδοσχολική φάση με 30 μαθητές από τους οποίους προχώρησαν στην τελική φάση οι 6. Η τελική φάση του διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε στη αίθουσα της Δημοτικής Βιβλιοθήκης την Κυριακή 19/2/2023 όπου και διακρίθηκε ο μαθητής της Γ Λυκείου του σχολείου μας Τσαλδαρίδης Θανάσης στην 3η θέση.
![](http://1lyk-kaval.kav.sch.gr/wp-content/uploads/2023/06/im1.jpg)
![](http://1lyk-kaval.kav.sch.gr/wp-content/uploads/2023/06/im2-1024x768.jpg)
![](http://1lyk-kaval.kav.sch.gr/wp-content/uploads/2023/06/im3.jpg)