Ακολουθήστε μας

΄΄ Διάλογος 1ου ΓΕΛ Καβάλας με ΓΕΛ Σουφλίου για το μέλλον της Ευρώπης΄΄

padlet ελλον ΕυρωπηςΑπό τους  πιο σημαντικούς σταθμούς  στο ταξίδι στην Ευρώπη ήταν η συνεργασία του 1ου ΓΕΛ Καβάλας με το ΓΕΛ Σουφλίου.Οι μαθητές των δύο σχολείων με την αρωγή ambassadors εγκαινίασαν το διάλογο για το μέλλον της Ευρώπης και διατύπωσαν τις  σκέψεις τους, τους  προβληματισμούς και αγωνίες τους σε συνάντηση- συνομιλία –τηλεδιάσκεψη. Ακόμη συζήτησαν σχετικά με την πολιτιστική κληρονομιά και ευρωπαϊκή ταυτότητα . Άλλωστε ο στόχος είναι η καλλιέργεια της ευρωπαϊκής συνείδησης και της ιδιότητας του Ενεργού Ευρωπαίου  Πολίτη. Ό,τι ειπώθηκε σε εκείνη τη δημιουργική ώρα αναρτήθηκε στο padlet , γιατί scripta manent!!!  Ήταν πράγματι από τις πιο δημιουργικές στιγμές των μαθητών μας , όπου ένιωσαν ότι δραστηριοποιήθηκαν σε ευρωπαϊκό επίπεδο και τόσο εποικοδομητική αυτή η συνομιλία που ευχόμαστε οι  ηγέτες της Ευρώπης να διαβάσουν τις αναρτήσεις μας στο padlet, για να μπορέσουν να νιώσουν τους φόβους και την αγωνία των Ελλήνων μαθητών!!!

Comments are closed.